Az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás – mely a legrégebbi öngondoskodási forma hazánkban - elsődleges célja a nyugdíjas évek anyagi biztonsága, és az életszínvonal emelése. A nyugdíjkorhatár (meghatározása a vonatkozó jogszabály szerint) elérését követően a tag az eltelt várakozási idő hosszától függetlenül jogosulttá válik a nyugdíjszolgáltatásra.
Az önkéntes nyugdíjpénztár előnyei, jellemzői:
- A tagsági jogviszony már akár 16 éves kortól létesíthető.
- Kizárólag a már leadózott, nettó jövedelmünkből fizethetünk tagdíjat, vagy munkáltatói hozzájárulásokból; mindkettőt teljesen függetlenül az államtól.
- Alacsony, rendszeres tagdíjbefizetéssel is indítható.
- A tag az adott évi befizetései után 20%-os, évi maximum 150 ezer Ft-os adókedvezményt igényelhet. Ezt az összeget a pénztártag egyéni számláján írják jóvá.
- A munkáltató a tagdíj részleges, vagy teljes fizetését is átvállalhatja.
- Nem igényel magas szintű befektetési ismereteket, a pénztártag kockázatvállalási hajlandóságának és életkorának megfelelő portfóliók közül választhat.
- Amennyiben a pénztártag nem elégedett a szolgáltatással vagy a hozamokkal, akkor a megtakarításait másik pénztárba is átviheti (költségekkel számolni kell).
- Az önkéntes nyugdíjpénztár futamideje, a mindenkori nyugdíjkorhatár elérésével jár le, tehát az éppen aktuálisan érvényben lévő nyugdíjkorhatár betöltésével juthat csak adómentesen a megtakarításához.
- A nyugdíjkorhatár elérésekor a pénztártag dönthet a kifizetés lehetőségeiről, hogy egy összegben vagy járadékként kéri az összegyűlt összeget. A pénztártagnak lehetősége van arra is, hogy tovább fizeti megtakarítását és csak egy későbbi időpontban igényli a kifizetést.
A várakozási idő, azaz a belépéstől számított legalább 10 év letelte után, de még a felhalmozási időszakban - ami a belépéstől a nyugdíjszolgáltatás megkezdéséig terjedő idő - eldöntheti a pénztártag, hogy
- változatlan feltételek mellett tag marad a pénztárban, vagy
- folytatja pénztártagságát, és az egyéni nyugdíjszámláján nyilvántartott összeg egészét, vagy egy részét a nyugdíjkorhatár elérése előtt - legfeljebb háromévente egy alkalommal - felveszi (fontos azonban, hogy az így felvett összeg hozam része adómentes, míg a tőke részt a hatályos adójogszabályok szerint adófizetési kötelezettség terhelheti), vagy
- kilép a pénztárból, vagy
- az egyéni nyugdíjszámláján lévő összeget tagdíj fizetése nélkül a pénztárban hagyja.
A nyugdíjkorhatár elérését megelőző felhasználás csak indokolt esetben javasolt.
A BEMBOZ Kft. több önkéntes nyugdíjpénztári terméket is értékesít ügyfelei részére.